نمایش پست تنها
قدیمی 12-05-2010, 11:15 AM   #1
melina
(کاربر باتجربه)

melina آواتار ها

Crown Icon 8 بهشت برای کار کردن!

محیط کار برای بسیاری از ما دیگر خانه دوم محسوب نمی‌شود. ما بخش اعظمی از روزهایمان را در این محیط می‌گذرانیم. بسیاری افراد صبحانه، ناهار و حتی گاهی شام خود را نیز در محیط کار می‌خورند. محیط کار برای بسیاری از ما به خانه اول تبدیل شده است. به همین دلیل حفظ سلامت انسان مدرن بدون توجه به سلامت محیطی که در آن کار می‌کند، امکان‌پذیر نخواهد بود.....
شاید به همین دلیل باشد که سلامت محیط کار به یکی از معیارهای تاثیرگذار در رتبه‌بندی شرکت‌های بزرگ تولیدی و خدماتی تبدیل شده است. تا امروز سازمان‌ها و حتی نشریات گوناگونی در جهان به سنجش و مقایسه شرایط داخلی محیط‌های کار پرداخته‌اند. مثلا در یک نظرسنجی اینترنتی از کارکنان سراسر جهان شرکت گوگل استرالیا در سال گذشته مقام نخست را به دست آورد. از سوی دیگر بسیاری از کشورهای پیشرفته مسابقات داخلی را برای انتخاب محیط کارهای سلامت محور در کشور خود در عرض یک دهه اخیر آغاز کرده‌اند.
هدف از برگزاری این قبیل مسابقات ترغیب صنایعی است که به سلامت کارکنان خود اهمیت می‌دهند. از سوی دیگر خلاقیت‌های جالب‌توجهی که هر کدام از این شرکت‌ها برای ارتقای سطح سلامت و ساختن محیطی آرام‌بخش به کار گرفته‌اند، به همگان معرفی می‌شود. اخیرا نشریه فورچون، 100 محیط کار برتر آمریکا را در سال 2009 معرفی کرده است. این نشریه همچنین در یادداشت‌‌های کوتاهی نظر مدیران و کارکنان صنایع و شرکت‌های فوق را در مورد محلی که در آن مشغول به کار هستند جویا شده است.

1.sas
کمپانی sas یکی از موفق‌ترین شرکت‌هایی است که در 13 سال گذشته خدمات رفاهی متنوعی را به کارکنان خود ارایه داده است. سرانه نگهداری از کودکان کارکنان این شرکت 410 دلار در ماه است. همچنین همه کارکنان از فرانشیز 90 درصدی هزینه درمانی خود بهره‌مند هستند. در محل این کمپانی یک مرکز بهداشتی تمام‌وقت با 4 پزشک و 10 پرستار مشغول فعالیت است و همه خدمات آنها برای کارمندان به صورت رایگان صورت می‌گیرد. این شرکت با فراهم ساختن 66 هزار مترمربع فضای ورزشی شامل زمین‌های تنیس، فوتبال و گلف و همچنین استخرهای سرپوشیده و سرباز یکی از بهترین فضاهای ورزشی و تفریحی در محیط کار را برای کارمندان خود فراهم ساخته است. شاید خیلی‌ها تصور کنند ولخرجی‌های بی‌حد و حساب موسس این شرکت هیچ‌گونه توجیه اقتصادی نداشته باشد. اما طبق آمارهای سازمان جهانی تجارت، کمپانی sas یکی از پرسودترین شرکت‌های سازنده نرم‌افزار و با بالاترین بهره‌وری کارکنان به حساب می‌آید.

میشل دوکری مسوول بخش r&d

ما در اینجا همگی یک خانواده هستیم. خانه اصلی همه کارکنان sas همین‌جاست! من دو دختر دارم که هر دوی آنها در مهدکودک‌های مجهز شرکت پرورش می‌یابند و از برنامه‌های آموزشی و اردوهای متنوع شرکت بهره‌مند می‌شوند.
جالب این‌جاست که من حتی می‌توانم ناهار خود را همراه دو دخترم صرف کنم. من با دخترهایم به سر کار می‌آیم و با آنها به خانه برمی‌گردم. اطمینان از اینکه فرزندان شما در یک محیط امن و آرام و درست در چند قدمی شما پرورش می‌یابند، بزرگ‌ترین سرمایه هر فردی است.

2.وگمن
این شرکت تولید صنایع غذایی در طول 94 سال حیات خود هرگز با افول روبه‌رو نبوده است. در صنایع غذایی وگمن 4 هزار نفر مشغول به کار هستند که 11 درصد از این تعداد بیش از 15 سال سابقه کار دارند.

کریس‌دی‌پمپو مدیر شرکت

من در طول 16 سال سابقه کاری خود همواره احساس متفاوتی از محیط کار را در (وگمن) تجربه کرده‌ام. اگر شما واقعا اراده کنید، پیشرفت موقعیت کاری در وگمن کاملا میسر است. شما می‌توانید از یک فروشنده ساده شیفت شب به مدیر ارشد شرکت تبدیل شوید. مسیری که من آن را با حمایت همه‌جانبه شرکت و بدون رقابت‌های تخریبی طی کرده‌ام. در اینجا هیچ روز شبیه روزهای قبلی نیست. گاهی آن‌قدر درگیر کار می‌شوید که گذشت زمان را احساس نخواهید کرد. در محلی که من مدیر آن هستم 50 نفر کار می‌کنند و همگی مثل اعضای یک خانواده هستیم. یک طبقه از این فروشگاه تنها به کارکنان اختصاص دارد. ما کنار هم می‌نشینیم و مثل دوستان صمیمی با هم حرف می‌زنیم و قهوه می‌خوریم یا اینکه با وسایل تفریحی و ورزشی خستگی را از تن خود بیرون می‌کنیم.

3.ادوارد جونز

با وجود رکود شدید اقتصادی در دو سال گذشته این کمپانی حتی یک نفر از کارمندان خود را اخراج نکرده است. هر چند حقوق کارکنان در این مدت افزایش نداشته است اما این شرکت همچنان به سیاست تقسیم سود حاصله ادامه می‌دهد.

دارسی‌ بیمن مشاور اقتصادی شرکت

من از کار در این شرکت احساس آرامش می‌کنم. طراحی این شرکت به گونه‌ای است که هر فردی می‌تواند در انتخاب نوع همکاری خود نقش مستقیم داشته باشد. در اینجا هر کس بیش از حدی که باور کردنی است استقلال فکری و کاری دارد. در اینجا بهره‌وری حرف اول را می‌زند. حال مهم نیست شما چه ساعتی از شبانه‌روز را برای فعالیت انتخاب می‌کنید. به طور مثال من تا ماه آینده مادر خواهم شد و شرایط‌ام به گونه‌ای است که تنها والد فرزند خود هستم. وقتی این شرایط را با مدیر خود در میان گذاشتم، از طرف شرکت افرادی به خانه‌ام آمدند و یکی از اتاق‌های خانه را تبدیل به اتاق کار من کردند!

4.تاگت

کار در فروشگاه‌های زنجیره‌ای ناگت، آرزوی هر فروشنده‌ای به حساب می‌آید. کارمندان این سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای از 10 درصد تخفیف دایمی برای کلیه اجناس این شرکت و 500 دلار خرید مجانی میوه و سبزی در ماه برخوردارند.
این شرکت به اقدامات غیرمنتظره برای کارمندان خود معروف است. مثلا در ماه گذشته با یک اقدام خیلی ساده همه کارگران خود را به وجد آورد: وقتی آنها خسته به پارکینگ مراجعه کردند با ماشین‌های تمیز و برق‌افتاده خود مواجه شدند! مدیران شرکت به صورت پنهانی دستور شستن و پولیش کردن همه ماشین‌ها را داده بودند.

جان سولیوان مدیر فروشگاه
آمدن به این فروشگاه مهم‌ترین تغییر کاری در زندگی‌ام به حساب می‌آید. این‌جا خانواده من است.
ما بین خودمان به مشتری‌هایمان مهمان می‌گوییم. ما با همدیگر قرار گذاشته‌ایم که در طبقه استراحت تلویزیون نداشته باشیم. به این ترتیب بیشتر با همدیگر حرف می‌زنیم. دوستی ما حتی بیرون از محیط کار هم ادامه دارد.
من خانواده، همسر و فرزندان تمامی همکاران‌ام را می‌شناسم و آنها را با نام کوچک صدا می‌زنم! ما از مشکلات همدیگر آگاهیم و مثل یک خانواده پشت هم ایستاده‌ایم. من هر صبح مشتاقانه از خانه به راه می‌افتم تا دوستان‌ام را ببینم.

5.گوگل

امپراتور موتورهای جستجوگر بار دیگر قصد اوج گرفتن دارد. این کمپانی بزرگ در سال 2010 هزاران کارمند را به لیست کارکنان خود اضافه خواهد کرد. گوگل در سال جدید قصد دارد یک مجموعه آبی تفریحی جدید را برای رفاه و سلامت کارکنان خود تأسیس نماید. این شرکت همچنان به آزادی عمل کارکنان خود متعهد مانده است، به طوری که هنوز 20 درصد از زمان کاری هر کارمند براساس تشخیص فردی او برنامه‌ریزی می‌شود.

کن‌نورتن مدیر ارشد تولید
کمپانی گوگل سه سال قبل شرکت من را خریداری کرد. برای همین از شیوه‌های سنتی ارتقای مدیریتی وارد گوگل نشدم. روزهای شروع همکاری من با این شرکت واقعا اعجاب‌آور بود. انگار که وارد یک سرزمین دیگر شده بودم. محیط بیرونی ساختمان‌های مجموعه گوگل بیشتر شبیه به یک پارک با تمام امکانات تفریحی و ورزشی بود تا یک شرکت فناوری اطلاعات. حتی رفتار فوق‌العاده صمیمانه کارکنان با یکدیگر هم برایم باور کردنی نبود. شاید برای شما کمی عجیب باشد اما آنچه که توجه مرا بیش از هر موردی در روزهای اول جذب کرد محیط غذاخوری مجموعه بود. رستوران‌های داخل مجموعه گوگل حال و هوای میدانگاه‌های یک روستای روم باستان را دارد. از مدیران ارشد تا کارگران بخش نظافت به آنجا می‌آیند و در کنار هم با آرامش قهوه می‌خورند و با هم خوش و بش می‌کنند! شاید باور نکنید اما بسیاری از ایده‌های خلاقانه و تصمیمات پیشرو لابه‌لای همین صحبت‌ها در گوگل متولد می‌شوند. برنامه کاری در گوگل بسیار انعطاف‌پذیر است. از ماه گذشته تصمیم گرفتم صبح‌ها با دوچرخه به محل کار خود بیایم و این کار چیزی در حدود 45 دقیقه زمان می‌برد. وقتی موضوع دیر رسیدن خود را با مدیران بالایی مطرح کردم با یک تغییر کوچک با این قضیه موافقت کردند. در اینجا همه ما احساس می‌کنیم که گوگل به سلامت و کیفیت زندگی‌مان اهمیت می‌دهد.

6.کوآلکوم

شرکت صنعتی کوآلکوم سالیان سال در ساخت تجهیزات الکترونیکی و مخابراتی بدون سیم پیشگام بوده است. مدیران این مجموعه بزرگ یک شعار را از سال‌ها پیش سرلوحه کار خود قرار داده‌اند: «ساختن محیطی که در آن افراد سالم بیشترین توان خود را برای کار و پیشرفت به کار برند»
حال بهتر می‌توان دریافت که چنین کارخانه‌ای چه ارتباطی می‌تواند با مسابقات بیس‌بال، قایقرانی کایاک، موج‌سواری، بولینگ و تورهای مسافرتی ماجراجویانه داشته باشد.

دیو بیدل مدیر بخش نیروی انسانی

پیش از آنکه به شرکت کوآلکوم بپیوندیم در حوزه روان‌شناسی ورزش فعالیت می‌کردم. در آن زمان این شرکت یک آگهی برای مرکز آمادگی جسمانی خود منتشر ساخته بود. خلاصه آنکه بعد از مذاکرات اولیه در سال 1996 به استخدام این شرکت درآمدم. در همان سال‌های نخست تیم‌های ورزشی گوناگونی را به راه انداختیم. در این راه بیشتر تلاش‌مان معطوف به ورزش‌هایی بود که علاوه بر بالا بردن آمادگی جسمانی کارکنان از هیجان و نشاط بالایی نیز برخوردار باشند. پس از مدتی یک پروژه بزرگ به نام برنامه (ایجاد تعادل میان کار و زندگی) را نیز کلید زدیم. مدیران مجموعه وقتی اشتیاق مرا در این راه دیدند، آزادی بیش از انتظاری را در اختیارم گذاشتند تا به جستجو و کشف راه‌های تازه ایجاد این تعادل بپردازم. حالا می‌توانیم با افتخار بگوییم که ما، همه کارکنان کوآلکوم شاد و سالم و خوشبخت هستیم.

7.دریم ورگ
شرکت تولیدی انیمیشن‌های دریم‌ورک عمر چندان زیادی ندارد. با این وجود با سرعت تحسین‌برانگیزی به یک شرکت دوستدار سلامت کارکنان خود تبدیل شده است.
این شرکت دو سال پیش جایگاهی میان 100 شرکت برتر نداشت اما سال گذشته ناگهان به رده چهل و هفتم رسید و امسال نیز خود را در 10 شرکت نخست جای داد.

سیمون اتو مدیر پروژه تولید انیمیشن

من مستقیما از مدرسه انیمیشن پاریس وارد این کمپانی شدم. از این روزها دیگر دوره انیمیشن‌سازی دستی به سر آمده است و ما مجبوریم ساعت‌ها روبه‌روی مانیتور و با کیبورد کار کنیم. به همین خاطر محیط کاری ما پر از دستگاه‌های ورزشی شده است. ما این‌جا در هر زمانی که احساس خستگی کنیم پشت یکی از این وسایل می‌نشینیم! و اما نکته منحصر به فرد محیط کار ما این است که هیچ دیواری سر راه جریان‌های ذهن ما نیست. داشتن خلاقیت و فکر باز یک اصل مهم در محیط کار ماست و هرچه مانع این جریان شود به سرعت توسط مدیران مجموعه جمع می‌شود.

8.نت اپ

تلاش و جدیت مدیران نت‌اپ برای برچیدن هرگونه تبعیض و رعایت همه‌جنبه عدالت این شرکت را به میان 10 شرکت برتر رسانده است. در اساسنامه این شرکت آمده است: «ما یک شرکت معتقد و صرفه‌جو هستیم اما این دلیل نمی‌شود که اگر جایی وجدان عمومی ما حکم کند خساست به خرج دهیم!» این شرکت در طول سال‌های رکود اقتصادی بیشترین حمایت را از کارکنان خود به عمل آورد.

ج.پ. گالاگر مدیر بازاریابی
دو سال پیش من با تشخیص سرطان معده در بیمارستان بستری شدم. درست زمانی که همسرم نیز در ماه هشتم بارداری به سر می‌برد. شرکت نت‌اپ با تمام توان تمامی حمایت‌های مادی و معنوی را در طول درمان‌ام به کار بست. حتی تا 6 ماه پس از تولد فرزندمان یک پرستار خانگی از طرف شرکت به خانه ما می‌آمد. شاید باورتان نشود اما در این مدت با هماهنگی شرکت ناهار و شام خانه ما هم به صورت آماده به دست‌مان می‌رسید! حالا محیط کار من بخشی از هویت و هستی من است. وقتی کارم را دوباره آغاز کردم، به مدت 6 ماه به طور پاره‌وقت مشغول بودم و پس از آن مجددا به صورت تمام‌وقت به جایگاه پیشین شغلی‌ام بازگشتم. در طول سال گذشته من وقت‌های آزادم را صرف تأسیس یک موسسه برای حمایت از بیماران مبتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش کرده‌ام. در این کار هم شرکت پشتیبانم بوده و امکانات خود را برای تهیه یک جامعه آماری در اختیارم گذاشته است.
melina آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول