قدیمی 17-05-2010, 12:52 AM   #1
melina
(کاربر باتجربه)
 
melina آواتار ها
 
تاریخ عضویت: May 2010
محل سکونت: tehran
نوشته ها: 81
Mail Icon مزایا و معایب انواع منازل مسکونی

در اينکه انسان اجتماعي است و زندگي او بايد به صورت اجتماع و دسته جمعي باشد شکي نيست زيرا نيازمندي هاي انسان ايجاب مي کند که با همکاري ساير هم نوعان خود به رفع آنها بپردازد، هر فردي عهده دار کاري شود وهر گروهي مشکلي را حل کند تا زندگي براي همه سعادت بخش و دلپذير گردد. اما آنچه در اين پژوهش به آن خواهيم پرداخت پيرامون مساله مسکن، همان عاملي که بدون وجود آن امکان جمع شدن افراد در يک جامعه کوچک يا بزرگ منتفي خواهد بود. لذا در ابتدا بطور اجمال به انواع مسکن و محاسن و مشکلات هر يک خواهيم پرداخت.
خانه هاي تک واحدي
مسکن به معناي محل سکونت جايي است که انسان درآن زندگي مي کند وانواع متفاوتي دارد. خانه هاي تک واحدي يکي از انواع مسکن بوده و غالبا از يک محيط باز مانند حياط تشکيل شده و همچنين مشتمل بر محلي بسته مي باشد که داراي سقف بوده و افراد در آنجا زندگي مي کنند. البته امروزه بدليل افزايش جمعيت کمتر شاهد چنين خانه هايي مي باشيم خصوصا در شهرهاي بزرگ غالبا خانه هاي جديد را بصورت آپارتماني بنا مي کنند.
منافع خانه هاي تک واحدي
اين خانه ها منافع بي شماري دارد که به چند مورد محدود آن اشاره مي کنيم. از جمله اينکه حريم خانواده در آنها محفوظ مي ماند و آزادي و استقلال خانواده نيز خدشه دار نمي شود چرا که منازل تک واحدي با فاصله از يکديگر مجزا شده اند و هر قطعه از زمين به يک خانواده مشخص اختصاص پيدا مي کند بر خلاف منازل آپارتماني که در هر قطعه از زمين منازل زيادي احداث مي شود. تامين آرامش يکي ديگر از ويژگي هاي مثبت اين منازل مي باشد چون ارتباط منازل با يکديگر اندک مي باشد لذا همسايه ها کمتر از آلودگي هاي صوتي ناشي از خانه هاي مجاور رنج مي برند. از طرفي حياط جاي مناسبي براي بازي کودکان است و به آنها اجازه مي دهد باآرامش خاطر در حياط به بازي بپردازند خصوصا که نظارت والدين نيز بر آنان به آساني صورت مي گيرد. حياط جاي مناسبي براي پرورش گل وگياه است و استفاده از منظره زيباي حياط و استفاده از هواي مطبوع بدون مزاحمت ديگران از مشخصات خانه هاي ويلايي است. زنان خانه دار نيز در اين خانه ها آزادانه تر مي توانند کارهاي روزانه خود را انجام دهند چرا که وجود حياط امکانات ويژه اي را براي آنان فراهم مي کند. البته مواردي که ذکر شد تنها گوشه کوچکي از منافع منازل تک واحدي بود اما از آنجايي که بيشتر هدف ما در اين پژوهش پيرامون ارتباط همسايه ها ست لذابيش از اين به آن نمي پردازيم.
معايب خانه هاي تک واحدي
يکي از معايب اين خانه ها عدم استفاده بهينه از امکانات زمين است. همانطور که قبلا ذکر کرديم در اين خانه ها قطعات گسترده اي از زمين تنها به يک خانواده اختصاص مي يابد. لذا افراد کمتري را در خود جاي مي دهد و هزينه زياد ساخت تاسيسات زير بنايي به شهر تحميل مي شود. هزينه ساخت خيابان، لوله هاي آب، فاضلابها، تلفن، برق، لوله گاز، کابل تلويزيون، تامين روشنايي خيابان، نظافت و نگهداري خيابان همگي چند برابر خواهد شد چرا که تعداد خانه ها در هر واحد زمين افزايش پيداکرده و وسعت شهر افزايش مي يابد. يکي از مهمترين مشکلات اينگونه از منازل پراکندگي مراکز جمعي است. در واقع دور شدن از مراکز خريد و تفريح و اداره ها و... بدليل فاصله زياد خانه ها با آن اماکن استفاده از وسايل حمل و نقل عمومي را غير اقتصادي مي کند. چرا که عمومااين فواصل بيش از آنست که پياده طي شود.
آپارتمان
آپارتمان خانه اي است داراي چندين پرت (منزل) خانه با چندين آشکوب (طبقه) خانواده ها در يک قلمرو معين همسايگي زندگي مي کنند ولي خدمات عمومي و فضاهاي تفريحي بطور مشترک در دسترس آنان قرار مي گيرد.
محاسن خانه هاي آپارتماني
فراهم شدن محيط اجتماعي شايسته براي تربيت بهتر کودکان. چرا که در اينگونه از منازل افراد ارتباط نزديکي با يکديگر دارند. لذا محيطي مساعد براي برخوردهاي اجتماعي مناسب کودکان فراهم خواهد آمد و اين مساله شامل حال بزرگسالان نيز مي شود. خانواده ها به طور طبيعي شبکه روابط اجتماعي خود و فرزندانشان را گسترش مي دهند و آنها به عضوي از يک خانواده بزرگ تبديل مي شوند. در اين خانواده بزرگ افراد مختلف با مهارتهاي ويژه و گروه هاي سني متفاوت زندگي مي کنند که هر يک مي توانند اين مهارتها را به ديگران منتقل کنند. به دليل ارتباطات نزديک عاطفي که بين ساکنين آپارتمان بوجود ميآيد افراد در کارها به کمک يکديگر شتافته و همه مشتاقند که از کودکان يکديگر مراقبت کنند. هر شخصي همواره حق انتخاب بين زندگي خصوصي در واحد مسکوني خود يا شرکت در فعاليتهاي اجتماعي را در فضاهاي عمومي مجموعه دارد. زندگي در اينگونه مجموعه ها حس همکاري داوطلبانه و مسووليت پذيري اجتماعي را به خوبي ترويج مي کند. زندگي در اين مجموعه ها تجربه زندگي هماهنگ گروهي و اشتراکي مبني بر روشهاي دموکراتيک را براي همه ساکنان فراهم مي کند. استفاده بهينه از زمين بر پايه حداقل سطح اشغال و تراکم جمعيت بالا يکي از فوايد اين مجموعه ها است چرا که از پي آن هزينه هاي بسياري کاهش مي يابد از جمله نظافت خيابانها به دليل کم شدن وسعت شهر، تامين روشنايي و... نزديک شدن مراکز تفريحي و عمومي بدليل اينکه منازل مسکوني سطح کمتري از شهر را اشغال مي کنند. لذا فاصله اين مراکز نيز کمتر خواهد شد که خود کم شدن هزينه هاي اقتصادي و حمل ونقل را در پي دارد. استفاده از مناظر زيباي اطراف و دورنماي شهر نيز از منافع اين مجموعه ها ست که به ساکنان خود عرضه مي دارد.
معايب خانه هاي آپارتماني
آپارتمان معايب زيادي دارد که در اينجا به موارد محدودي از آن اشاره مي کنيم. آپارتمان براي خانواده هاي بچه دار ايده آل نيست زيرا والدين براي عدم ايجاد مزاحمت براي ساير همسايه ها از بازي بچه ها در درون واحدهاي مسکوني جلوگيري مي کنند. اين محدوديت کودکان را از حرکات طبيعي مورد نيازشان محروم مي کند که در نتيجه سبب بوجود آمدن رفتارهاي غير اجتماعي گوشه گيري و تماشاي بيش ازحدتلويزيون در آنها خواهد شد. همچنين والدين ممکن است مانع بازي کودکان در حياط شوند زيرا نظارت بر آنها ممکن نيست زيرا پنجره تمام خانه ها مشرف به حياط نمي باشد. سايه اين آپارتمانها بر روي ساختمانهاي اطراف افتاده لذا ساکنان اين ساختمانها از دريافت تابش خورشيد محروم مي گردند. فرم فيزيکي اين محيطهاي مسکوني نقش اساسي در ارتکاب جرم بازي مي کنند. به علت عدم نظارت بر فضاهاي عمومي در ورودي ساختمان برروي هر کسي باز بوده و در نهايت ساکنان نسبت به جرم و خشونت هاي اجتماعي آسيب پذير هستند.
اين روزها در شهرهاي بزرگ اکثر شهرنشينان، آپارتمان نشين هستند و ديگر از خانه هاي حياط دار خبري نيست. ديگر حوض آب و هنداونه شناور در آن به باد فراموشي سپرده شده و ديگر سفره افطار مادربزرگ روي تخت هاي چوبي حياط پهن نمي شود و قل قل سماور در گوشه حياط به گوش نمي رسد. صداي توپ بازي بچه ها آن طرف حياط هم مدتهاست خاموش شده و جاي خود را به خانه هاي (??-??) متري آپارتماني داده.
او افزود: وقتي سر و صداي دعواي آنها بلند مي شود، دخترم عصبي مي شود و هيچ کاري هم نمي تواند انجام دهد. هر راهي را که فکرش را بکنيد امتحان کرده ايم. در گوشهايش پنبه گذاشته اما بي فايده است چون وقتي آنها در طبقه بالا دعوا مي کنند سقف خانه ما به لرزش در مي آيد و بعضي وقت ها واقعا مي ترسيم که سقف روي سرمان خراب شود. او گفت: خلاصه اين روزگار ماست. در نزديکي منزل ما هم کتابخانه اي نيست که دخترم براي درس خواندن در آنجا ثبت نام کند و به ناچار اين وضعيت را تحمل کرد و نتيجه کنکورش هم اصلا مطلوب نبود. اما باز هم کاري از دست من و پدرش برنيامد و حالا دخترم دچار افسردگي شد. اما معلوم نيست چه کسي بايد جوابگو باشد؟!
رعايت نظافت آپارتمان هم يک اصل است
يک شهروند ديگر در اين باره مي گويد: نظافت آپارتمان از ديگر مسائلي است که بايد رعايت شود اما متاسفانه در هر آپارتمان افرادي هستند که به اين مساله اهميت نمي دهند و با بي توجهي خود ساير همسايه ها را ناراحت مي کنند.
او ادامه داد: ساعت بيرون گذاشتن زباله ها همواره از تلويزيون اعلام مي شود اما کو گوش شنوا؟!
اين روزها هم با مکانيزه شدن سيستم حمل زباله مشکل حل نشد. چرا که وقتي مردم رعايت نکنند مسوولين قادر به تحولات عظيم نخواهند بود.
او گفت: با وجود اينکه اين روزها سر هر کوچه اي يک سطل زباله مکانيزه قرار گرفته اما متاسفانه شهروندان به خود زحمت نمي دهند که زباله هاي خود را تا سر کوچه ببرند و آنها را هر ساعتي که مايل هستند دم درب آپارتمان مي گذارند. ضمن اينکه علي رغم آموزش هاي فراوان هنوز هم زباله هاي تر و خشک را از هم جدا نمي کنند و بسياري موارد مي بينم که حين خروج زباله ها از منزل به سالم بودن نايلون آن توجه نکرده و اکثر مواقع آب زباله از پارگي هاي نايلون روي زمين مي ريزد و پله هاي آپارتمان با حالت زشتي آلوده مي شود و بوي نامطبوعي آپارتمان را پر مي کند.
از طرفي همسايه هاي سيگاري هم متاسفانه رعايت نمي کنند و نه تنها در فضاي بسته آپارتمان سيگار مي کشند بلکه فيلتر سيگار خود را در راهروهاي آپارتمان مي اندازند و ذره اي توجه نمي کنند که ساير همسايه ها هم ناچارند دود سيگار آنها را تحمل کنند و دم نزنند.
يک کارشناس در اين باره مي گويد: خواه ناخواه آپارتمان نشيني اين روزها بر مردمان شهرنشين حاکم شده اما رعايت برخي موارد مي تواند مشکلات موجود بر سر راه مردم را حل کند.
يکي از اين موارد وقت شناسي است. چرا که اکثر همسايه ها زمان برخي کارهاي خود را رعايت نمي کنند. به عنوان مثال نيمه شب شروع به جابه جا کردن دکوراسيون منزل مي کنند و توجه هم نمي کنند که سر و صداي اين جابه جايي چه به روز همسايه ها مي آورد.
مساله بعدي رعايت نظافت است و بعد از آن رعايت مسائلي چون بستن در و راه انداختن مهمان و توجه به همسايه طبقه پاييني و بالاي
melina آنلاین نیست.   پاسخ با نقل قول
پاسخ

برچسب ها
مزایا و معایب انواع منازل مسکونی


کاربران در حال دیدن موضوع: 1 نفر (0 عضو و 1 مهمان)
 
ابزارهای موضوع
نحوه نمایش

مجوز های ارسال و ویرایش
شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
شما نمیتوانید فایل پیوست در پست خود ضمیمه کنید
شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید

BB code هست فعال
شکلک ها فعال است
کد [IMG] فعال است
کد HTML غیر فعال است

انتخاب سریع یک انجمن

History    Food    Communication    Allowed Things    Military    Catimini    Deadly    Fitness    Stay Healthy    New Computers    Disorders    WOW    Life Hacks    Arabia    Motivation


All times are GMT. The time now is 12:55 PM.


کپی رایت © 1388 . کلیه حقوق برای وبگاه حرف روز محفوظ است

Dinosaurs - Fashion - Lawyer - Buy Metal detector - Outdoor - Superstar 1 - Buy Home - Early life of - Make money - Best Wear - Prehistoric Animals